Eco Green

Pytania i odpowiedzi

Po jakim czasie instalacja się zwróci?

W zależności wielkości instalacji oraz wysokości autokonsumpcji, czyli bieżącego zużycia wyprodukowanej energii. Okres zwrotu dla PROSUMENTA przy uwzględnionej dotacji z rządowego programu Mój Prąd wynosi od 4 lat.

Ulga termomodernizacyjna. Co to jest i kto może z niej skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podatku dochodowego poniesionych wydatków związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Z ulgi mogą skorzystać właściciele domów. Odliczamy 18% lub 19%, lub 32% w zależności na jakim progu podatkowym jesteśmy.

Jakie są formy dofinansowań?

Najbardziej popularnym programem dofinansowania do fotowoltaiki jest "Mój Prąd", gdzie jest zwracane 5000zł w formie dotacji. Kolejnym programem jest "Czyste Powietrze", ale przy instalacji fotowoltaicznej musi być również zmodernizowane źródło ciepła. Są jeszcze lokalne programy dofinansować, ale tutaj o szczegóły musisz zapytać w swoim Urzędzie Gminy.

Czy z programu "Mój Prąd" mogą skorzystać firmy?

Nie. Z programu "Mój Prąd" mogą skorzystać osoby fizyczne.

Kto składa wniosek do NFOŚiGW programu "Mój Prąd"

Klient. Wniosek oraz załączniki można pobrać ze strony https://mojprad.gov.pl/

Czy muszę płacić za wymianę licznika?

Prosument nie płaci za wymianę licznika jeśli wymiana jest na licznik dwukierunkowy.

Ile czasu czeka się na wymianę licznika na dwukierunkowy?

Na wymianę licznika na dwukierunkowy operator ma 30 dni. Średni czas oczekiwania to około 3 tygodnie od dnia wpłynięcia wniosku do zakładu energetycznego

Ile energii jest w stanie wyprodukować instalacja w ciągu roku?

Ilość wyprodukowanej energii zależy od usytuowania instalacji względem południa. W Polsce przyjmuje się średni uzysk energii z 1 kWp zamontowanych paneli w ilości 1100 kWh, gdy panele skierowane są w południową stronę.

Czy potrzebuję pozwolenia budowlanego, aby zainstalować fotowoltaikę na moim dachu?

Mikro instalacje do 50 kWp są wykonywane na zgłoszenie bez pozwoleń. Powyżej tej mocy budowa instalacji wymaga pozwoleń, co my, jako firma, możemy wykonać za naszych klientów kompleksowo.

Chcę instalację fotowoltaiczną, ale mój dach nie jest skierowany na południe – jakie mam możliwości?

Instalację można wykonać w kierunkach wschód-zachód jak również południowy wschód i południowy zachód. Uzyski energii z instalacji o takich kierunkach są bardzo zadowalające.

Czy jest możliwość rozłożenia modułów na więcej niż jednej połaci dachowej ?

Tak. W takim przypadku stosujemy falowniki z dwoma wejściami MPPT, lub jeśli sytuacja jest bardziej skomplikowana to stosowane są optymalizatory do każdego z modułów.

Czy można użyć większego falownika, żeby Klient mógł w przyszłości rozbudować instalację?

Tak można, jednak zbyt duże przewymiarowanie falownika względem instalacji może skutkować spadkiem wydajności działania instalacji.

Jaki jest uzysk mocy z paneli latem, a jaki zimą?

Produkcja prądu jest przez cały rok, jednak zimą jest znacznie mniejsza. To około 15% produkcji rocznej.

Co się stanie z nadwyżkami jeśli ich nie wykorzystam?

Jeżeli po upływie roku nie wykorzystamy nadwyżek zmagazynowanej energii w ZE, przechodzą one na poczet Dystrybutora energii, a to oznacza, że nasza instalacja jest za duża, dlatego nasi doradczy dobiorą dla Ciebie idealną wielkość instalacji, abyś nie przepłacał.

Czy zimą muszę dopłacać do energii?

Nie, chyba że instalacja wyprodukowała za mało prądu co wskazywałoby na źle dobraną wielkość instalacji. Energię zmagazynowaną latem wykorzystujemy zimą. Z energetyki rozliczamy się za cały rok. .

Pytania i odpowiedzi - bezpiecznik klienta

Lorem ipsum dolor sit, amet consectetur adipisicing elit. Veritatis, dolores aliquid! Voluptates soluta quas vel corrupti earum alias quae perspiciatis! Nostrum cum consectetur id. Veritatis, placeat. Illo ducimus deserunt repellat.